Rzeka Liwiec

Liwiec - prawy dopływ Bugu, rzeka typowo mazowiecka, płynąca przez rozległe piaszczyste równiny. Mająca swoje źródło w okolicy wsi Sobicze (południowe) i wsi Zawady (źródło północne) znajdujące się na wysokości 161 m n.p.m w okolicach Siedlec. Rzeka ma długość ok. 142 km i uchodzi do Bugu na wysokości 84 m n.p.m. w okolicy miejscowości Kamieńczyk. Dolina Liwca to obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000.

Liwiec to nizinna rzeka, która w większości zachowała swój pierwotny charakter i dotychczas i na nasze szczęście nie została uregulowana. Rzeka jest płytka w większości woda sięga do kolan o przeważnie piaszczystym dnie z dość głębokimi zakolami w których można znaleźć wszystkie gatunki ryb słodkowodnych, powolnie płynąca, wijąca, tworząc bardzo ciasne zakręty wśród malowniczo ukwieconych łąk i łagodnych wzgórz morenowych. Brzegi Liwca stanowią trawa i trzcina w większości zadrzewiona  wierzbą i olszyną. Pobliskie lasy w większości to lasy sosnowe.

Turystyka - spływy kajakowe Liwcem

Od miejscowości Zawiszyn (most na trasie Łochów - Mińsk Mazowiecki) Liwiec płynie bardzo powoli i rozlewa się na szerokość ok. 20 m przepływając po piaszczystym dnie tworząc wielkie piaszczyste dziewicze plaże często niedostępne z brzegu gęsto porośniętego wierzbą i trzciną. Liczne zwalone przez bobry drzewa powodujące zatory na których zatrzymują się drobne gałęzie i trawy przez co tworzą się głębokie wyżłobienia i podmycia w dnie na które szczególnie należy uważać. Na tym odcinku coraz częściej spotykamy wiele wspaniałych miejsc do kąpieli o piaszczystym czystym dnie, wiele dogodnych miejsc na biwaki na nadrzecznych łąkach. Jednak coraz częściej między drzewami widać płoty grodzące działki z domkami letniskowymi, podmyte piaszczyste brzegi powodujące osuwanie się drzew do rzeki. Złote piaskowe plaże coraz liczniej oblegane przez wypoczywające osoby i wszędobylski dym z ognisk i grilli, tak to zbliżamy się do miejscowości Urle. Mijamy most z dna wystają pozostałości pali starego drewnianego mostu przy niskiej wodzie należy na nie uważać. Przepływając dalej coraz częściej pojawiają się wyspy na środku rzeki mijamy je raz z prawej raz z lewej. Dopływamy do mostu kolejowego (Warszawa Wileńska - Łochów) i tu miejsce niebezpieczne pale i stare filary mostu powodują wielkie zawirowania i wysoko wystają ponad poziom wody(można zaliczyć niespodziewaną wywrotkę). Dopływamy do Pogorzelca niskie łagodnie opadające brzegi porośnięte trawą i piękne złote plaże licznie oblegane przez mieszkańców pobliskich domków letniskowych (niektóre bardzo piękne duże i bardziej całoroczne niż letniskowe).

Spływ kajakiem po rzece Liwiec

Mijamy most w Pustych Łąkach (trasa Łochów-Wyszków) rzeka coraz bardziej się rozlewa kajak coraz częściej czepia dnem. Mijamy ośrodek kolonijny Koszelanka z piękną zagospodarowaną plaża z boiskiem (przy wejściu  do ośrodka znajduje się sklepik ze słodyczami i lodami). Po kilku kilometrach dopływamy do plaży na wysokości Klasztoru Loretto z licznie wypoczywającymi pielgrzymami. Dalej mijamy wieś Nadkole potem Świniotop jeszcze kilka prostych i zakrętów i widzimy most Nadkole - Kamieńczyk. Za mostem miejska plazai piękne zielone  łąki usłane łachami piachu naniesionego przez wiosenną wysoka wodę.  Dopływamy do Bugu wyciągamy kajaki już czeka na nas bus z przyczepa do przewozu kajaków. Na pewno tu wrócimy jeszcze by rozkoszować się pięknymi mazowieckimi widokami i czynnie spędzić czas na wodzie z wiosłem w ręku.

Nie została uregulowana. Jest to rzeka płytka o przeważnie piaszczystym dnie, płynąca niespiesznie wśród malowniczo ukwieconych łąk i łagodnych wzgórz morenowych. Meandruje w szerokiej dolinie, pośród pól i pastwisk, tworząc niekiedy bardzo ciasne zakręty. Brzegi rzeki porastają trawy i trzciny. Czasami nad rzeką rosną mazowieckie wierzby. Liwiec ma bardzo urozmaicone brzegi - od płaskich, wilgotnych mielizn, po wysokie, podmyte brzegi pastwisk, z których krowy oglądają rzekę, a czasami korzystają z wodopoju w Liwcu. Stwarza to bardzo sielski obrazek.

Na koniec, we wsi Gwizdały, w szkole podstawowej, mieści się Muzeum Gwizdków, w którym zgromadzono kilka tysięcy eksponatów z całego świata.

Rzeka Liwiec kajaki

Sama rzeka jest bardzo urokliwa przez swe meandry, liczne piaszczyste wypłycenia oraz podmyte wysokie brzegi. Nurt rzeki czasem zagradzają korzenie lub pnie zwalonych drzew. Są również przegrody nurtu stworzone przez człowieka. W Węgrowie pod mostem jest zastawka, natomiast w miejscowości Szemrowizna - jaz z podwójnym progiem, w Paplinie zbudowano hybrydowo zasilany młyn, a w Kalinowcu - małą elektrownię wodną.

Nad brzegami Liwca powstały ośrodki i miejscowości wypoczynkowe, w tym tak często odwiedzane przez warszawiaków Urle lub Kamieńczyk.